TDK’ya göre afiş:

Bir şeyi duyurmak veya tanıtmak için hazırlanan, kalabalığın görebileceği yere asılmış, genellikle resimli duvar ilanı, ası.

Afiş Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mesajınızı belirleyin.

Görsel: https://bit.ly/3ppsggi

Duyurunuz veya tanıtımınız için uygun olacak en etkili mesajı bulun. Mesajınızı ararken hedef kitlenizi, marka kimliğinizi ve iletişim tarzınızı göz önünde bulundurun. Kısa ve etkili bir mesaj bulursanız daha ilk görüşte dikkatleri üzerinize çekmeyi başarabilirsiniz.

Aklınızda tasarlayın.

Görsel: https://bit.ly/3ly0GLC

İleteceğiniz mesajı yazılı olarak belirledikten sonra görsel tarafını düşünün. Hem sonuç odaklı hem de kreatif bir bakışla örtüştürün. Bu bakış açısını görsel olarak iyi beslenerek kazanabilirsiniz. Mesela; görsel mecraları takip edebilir, mesleki yayınları inceleyebilir, sosyal medyada beğendiğiniz tarzdaki kişileri ve çalışmaları takip edebilirsiniz. Bunun dışındaki beslenme yolları sizin yaratıcılığınıza kalmış. Örneğin; ”Toplu taşımada giderken içinde olduğunuz otobüsün afişini yapmanız gerekseydi neleri dikkate alırdınız, hangi görselleri kullanır ve mesaj olarak ne yazardınız?” gibi şeyler düşünebilirsiniz.

Hareketli düşünün.

Tasarımınıza değer katmak istiyorsanız tasarımı hareketli olarak düşünün/kurgulayın. Artık 10 yıl öncesinden daha dijitaliz ve 10 yıl sonra daha da dijital olacağız gibi görünüyor. Yani bu yeni dünyada artık her şey daha hareketli ve hareketli tasarımlar da daha fazla dikkat çekiyor.

Sadeleştirin.

Mesaj tamam, görsel kurgu ve hareket de tamam. Şimdi aklınızdakini en basit hale getirin. Mümkün olduğu kadar sadeleştirin, çünkü tasarım esnasında zaten bir çok görsel, ikon, yazı vs. işin içine dahil olmak isteyecektir. Bir amacınız da tasarım yaparken gereksiz şeylerin tasarımınıza girmesine engel olmak olsun.

Bütünsel düşünün.

Illustration by Catherine Song. © The Balance, 2018

Tasarımlarınızı kurgularken diğer mecralarda da uygulanacağını unutmayın. Entegre olarak düşünülmüş bir tasarım, gerekirse bir ”billboard”a veya bir ”banner”a kolayca dönüşebilmelidir.

Kurum ”kimliğine” ve kurumsal iletişime dikkat edin.

Görsel: https://bit.ly/3eZzoeO

Tasarımda kullanacağınız görsel, renk, font, ikon vs. tüm materyaller marka/kurum kimliğine uygun olmalıdır, aynı dili konuşmalıdır. Markanın yaklaşımından farklı dille oluşturulan bir afiş, hedef kitle için anlaşılması zor bir mesaj haline dönüşebilir.

Afişi kavramsal olarak daha iyi anlayabilmek için bir kaç benzetme yapabiliriz;

  • İlan tebessüm eder, afiş kahkaha atar.
  • Broşür olta atar, afiş atar.
  • Banner ateş eder, afiş bombalar.

Afiş Tasarımında Kullanılacak Materyaller Nelerdir?

  • Görsel (Fotoğraf, şekil, illüstrasyon, ikon, vs.)
  • Renk (RGB toplamsal, CMYK çıkarımsal, duygusal renkler)
  • Tipografi (font seçimi, ince, kalın, italik, büyük, küçük vs.)

Teknik Olarak Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Boşluk ve doluluk. Tasarımda hem görsellerin arasında hem de tipografik açıdan boşluk kullanımı oldukça önemlidir. Bıraktığınız boşluğa veya oluşturduğunuz doluluğa göre anlatmak istediğiniz mesaj değişecektir. Aşağıdaki iki örneği inceleyelim.

Okunabilirlik. Mesajınızın en doğru şekilde okunmasını sağlayın. Mesajın genellikle açık bir şekilde, uzaklardan bile okunabilmesi beklenir. Ama bazı durumlarda yukarıdaki gibi karışık görünen fakat mesajla uyum içinde olan örnekler de karşımıza çıkabilir.

Önem sırası, hiyerarşi. Tasarımda yer alan materyalleri önem sırasına göre düzenleyin.

Görsel: https://bit.ly/36uQGfO
Görsel: https://bit.ly/36uQGfO
Görsel: https://bit.ly/36uQGfO

Eylem çağrısı. Afişinizde bir yönlendirme yer alacaksa (konser, etkinlik, seminer vs.) bunu mutlaka belirtin. Hedef kitlenizi hareketlendirecek en doğru eylem mesajını bulun.

Sayfa ölçüsü. Afiş tasarımları genellikle A3 ve üzeri ölçülerde yapılır. Bu konu çoğaltımla ve oran-orantıyla ilgilidir. A0-A1-A2-A3… ölçülerinin hepsi birbirine orantılıdır. Yani A0 kağıdını ikiye katladığınızda A1, A1’i ikiye katladığınızda A2, A2’yi katladığınızda ise A3 elde edersiniz.

Görsel: https://bit.ly/3krTSha

Algılanabilirlik. Mesajınız tamam, kurguyu yaptınız, görseller, yazı vs. ile tasarımı da oluşturdunuz. ilk adımda aklınızda oluşturduğunuz o nadide fikir şimdi tasarım olarak karşınızda. Peki aklınızdaki o fikri başkaları da sizin gibi görebilecek mi? Yani mesajınızın başkaları tarafından kolay bir şekilde algılanabileceğini düşünüyor musunuz?

Kendi farkınızı koyun. Mesela bir fuar afişi düşünün. Her sene aynı fuar düzenleniyor ve her sene bir afiş tasarımı yapılıyor. Daha önce sizin gibi onlarca kişi bu fuar için afiş tasarımı yaptı. Sizin farkınız ne? İyi düşünün ve farkınızı ortaya koyun.

İşinize aşık olmayın. Yaptığınız işin başında fazla vakit geçirdiniz. Saatlerdir hatta belki günlerdir onunla yatıp kalkıyorsunuz. Büyük bir emek harcadınız ve sonunda fikrinizin yansımasını ekranda veya prova baskıda görüyorsunuz. Tebrikler! İyi iş çıkardınız. Ama bu süreçte oluşan duygusal bağ sizi işinize aşık etmesin. Eleştirilere her zaman açık olun ama bir eleştiriyle de işinizden tamamen vazgeçmeyin. Daha düşünce aşamasındayken dayandığınız temelleri hatırlayın ve ona göre savunmanızı yapın.

Şimdi tüm öğrendiklerinizi unutun. Hayat her zaman sıkıcı kurallardan ve sistemlerden ibaret değildir. İçe dönün ve tüm çalışmalarda en ”sizden” olan yaklaşımı sergileyin.

Başka bir konuda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın