Diyelim ki, kurumsal bir firmanın reklam departmanında çalışıyorsun. Günlerden cuma ve mesai birazdan bitecek.. derkeeen pat bir mail geliyor. Konu başlığı ACİLL  ” Selam, ekteki fotoğrafın arka planını sonbahar konseptine uygun şekilde değiştirmemiz gerekiyor”. Ceren CONK Creative Director


Tepkin ne olurdu merak ediyorum? Hatta cevabını yoruma ekle de ilham alacaklar olabilir.


Aslında böyle bir durumda hiç polemiğe girmene gerek yok çünkü birazdan anlatacağım teknikle saniyeler içinde fotoğrafı… bu hale getirebilirsin. Nasıl mı? Hadi başlayalım.


Öncelikle seçeceğin arka planın tonlarının modelin arka planına yakın olması gerekiyor. Yani açık bir tonsa açık ton, koyu bir tonsa koyu bir ton seçmelisin. Özellikle saç detaylarının olduğu bölümler modelinkiyle aynı tona sahip olursa daha doğal neticeler elde edersin.


Arka planı açıyorum ve “Move Tool” seçiliyken diğer fotoğrafın üstüne sürüklüyorum. Gelen bu katmanı modelin altına taşıyabilmek için backgroundu çift tıklayıp taşınabilir hale getiriyorum ve üstteki layer’ı bunun altına taşıyorum. Ardından üstteki layer’ın Blending Mode’unu Multiply yapıyorum. İlk aşama tamam.


Sonbahar fotoğrafındaki renkler modele oranla çok canlı görünüyor. Bu canlılığı dengelemek için layer’a Hue Saturation Adjustment layer’ı ekliyorum ve fotoğrafın doygunluğunu biraz azaltıyorum.

Modelle iç içe giren bölümleri silmek için arka plana bir maske ekliyorum ve “Fırça” aracını seçiyorum. Renk seçici bölümünde siyah renk üstte ve maske seçili olacak şekilde silmeye başlıyorum. Opacity’yi %100 yapıyorum. Burada Opacity’yi %50 yapıyorum. 


Şimdi modelin renk tonunu ayarlayalım. Kontrol tuşu ile maskeyi tıklayarak seçili alan oluşturuyorum ve bu seçili alanı Select>Inverse ile tam tersine çeviriyorum. Yumuşak geçişler için Feather veriyorum ve Model layer’ına Photo Filter maskesi ekliyorum. İstediğim bir sarı tonunu seçiyorum ve onaylıyorum. Şimdi modelin rengi arka planla daha uyumlu hale geldi.

Son olarak daha doğal bir görünümün katmak için arka plana Filter>Guassian Blur uyguluyorum.


Evet, saç detaylarına bakalım. Şurada da ufak bir düzeltme yapalım. Tamamdır. Fotoğraf hazır. Şimdi maili gönder, bilgisayarı kapat ve hemen çık. İyi tatiller.


Bu arada Photoshop’ta öğrenmek istediğin başka konular varsa bana her zaman yazabilirsin.