Çalışmada Kullanılan Görselleri İndirmek İçin;

Kadın: https://pixabay.com/images/id-1030895/ Erkek: https://pixabay.com/images/id-2607312/ Orman: https://pixabay.com/images/id-1835402/

Video Metni:

Bir kadın, bir erkek, kasvetli bir hava. Sonuç, imkansız bir aşk. Şimdi bu aşkın detaylarına bakalım.


Öncelikle kadını siyah beyaz yapıyorum. Sonra adamı sürükleyerek bu dosyaya kopyalıyorum. Dikdörtgen seçim aracı ile adamı kabataslak işaretliyorum. Komut+J ile bu alanı çoğaltıyorum ve alttaki layer’ı çöpe atıyorum. Layer’ın arkasını görebilmek için Opacity’yi azaltıyorum ve Komut+T ile Transforma girip, yatay olarak ters çeviriyorum. Kafalar birbirine zıt olacak şekilde adamı konumlandırıyorum. 

Çift pozlamada en önemli konu doğru fotoğraf seçimidir. Adamı da siyah beyaz yapalım. Photoshop 2020 versiyonuyla hayatımıza giren, Nesne Seçim Aracı’nı kullanarak kadını seçiyorum. Bu seçili alanı adam layer’ına gelerek maskeye çeviriyorum. Color Picker’da beyaz rengi üste alıp, fırça aracıyla adamın maske altında kalan yerlerini ortaya çıkarıyorum. Sonra siyah rengi üste getirip, kadını ortaya çıkarıyorum. Burada bazı yerlerde fırçayı büyük tutup, fırçanın kenarındaki yumuşaklıktan da yararlanıyorum.


Şimdi kasvetli ormanı alıp onu da siyah beyaz yapalım. Blending Mode’unu Screen yapıyorum. Transform’a girip en uygun şekilde konumlandırmamı yapıyorum. Ağaçların biraz daha ortaya çıkması için Levels ile kontrast veriyorum. Sonra bu layer’a da maske ekliyorum ve fırçayla siyah renk üstteyken silmeye başlıyorum. Yanlış yaptığım yerler olursa geri alabilmek için beyaz rengi üste getirip, tekrar boyayabilirim.


Ardından Crop Tool’u seçip çalışmaya uygun bir kadraj belirliyorum. Tamamdır. Şimdi etrafta oluşan boşlukları Stamp Tool ile kapatıyorum. Fazlalık olarak gördüğüm yerleri siliyorum, son rötuşları da yapıyorum ve nihai sonuç.

Başka bir aşk hikayesinde görüşmek üzere.