Temel Photoshop Eğitimi‘nin Detayları

Bugün hemen hemen her yaştan insanın bildiği Photoshop programıyla, fotoğraf düzenleme, rötuş, foto manipülasyon işlemlerini yapabiliyoruz. Fakat bunların dışında mesela Photoshop’la grafik tasarım yapabilirsin. Animasyon oluşturabilir veya videolarını düzenleyebilirsin. Hatta üç boyutlu çalışmalar bile yapabilirsin. Eğer sen de Photoshop’a ilgi duyuyorsan başlamak için atacağın o ilk adım oldukça önemli.

Bu adıma karar verdiğinde sıfırdan temel bir eğitimle Photoshop’a giriş yapacağız. Programın temel özelliklerini, ihtiyaç duyacağın araçları ve panelleri uygulama yaparak öğreneceksin. Ben burada Photoshop’a kolayca giriş yapabilmeni ve sağlam bir temelle başlamanı sağlayacağım. Kurduğumuz bu yapıdan sonra ilerlemen çok daha kolay olacak. Yeter ki o ilk adımı at.

Temel Photoshop Eğitim Seti Photoshop’a yeni başlayanlar için, 20 yıllık birikimle hazırlanmış bir ders programı doğrultusunda oluşturulmuştur. Photoshop’ta ihtiyaç duyulan konuların öncelik sırası dikkate alınarak hazırlanmış bu eğitimde, gereksiz sözlere veya gelişigüzel anlatımlara yer verilmemektedir.

Eğitim süresince kullanılan görseller, uygulama yapılabilmesi için yüksek çözünürlüklü olarak indirilebilmektedir.

Bu eğitim setinde oluşan temel Photoshop eğitiminin ardından, belirli aralıklarda uygulamalı, geliştirici ve eğitici videolarla programı çok daha güçlü olarak kavramana yardımcı olacağım.

Eğer yeni bir başlangıç yapmak istiyorsan doğru yerdesin. Şimdi harekete geçme zamanı!

Öğrenecekleriniz

  • Photoshop’a sağlam bir temelle başlayacaksın.
  • Programın temel özelliklerini akılda kalıcı örneklerle öğreneceksin.
  • Tüm araçların nasıl kullanıldığını öğreneceksin.
  • Boyut, kadraj, çizim, ışık, renk, rötuş, montaj ve gölgelendirme tekniklerini göreceksin.
  • Çalışmalarını kolaylaştıracak püf noktalar, pratik bilgiler ve kısayollar öğreneceksin.
  • Photoshop’la neler yapılabileceğini kavrayacak, aklındakileri hayata geçirmeye bir adım daha yaklaşacaksın.
  • Eğer iyi öğrenirsen, yeni bir meslek sahibi olabileceğinin farkına varacaksın.
  • Haydi, sen de kendi hikayeni yazmaya başla!

35.000′in üzerinde kişinin tercih ettiği bu eğitimi sen de istiyorsan aşağıdaki linke tıklaman yeterli.

https://www.udemy.com/course/11-adimda-photoshop-ogren/

 

Okumak isteyenler için eğitim metninin tamamı aşağıdadır.

Hatırlatma: Macintosh bilgisayarlardaki “Cmd (Komut)” tuşu, Windows’ta “Ctrl (Kontrol)” tuşudur. Bu eğitim setindeki kısayollarda “Komut” kelimesi kullanılmıştır. Yani Windows kullanıcıları “Komut” ibarelerini “Kontrol” olarak düşünmelidir.

BÖLÜM 1- Photoshop’a Giriş

a. Photoshop Nedir?

Photoshop, fotoğraflar üzerinde yenilikler yapmayı sağlayan bir programdır. Çalışmalarda ışık, renk, boyut ayarları yapabilir, rötuş, montaj ve manipülasyon teknikleriyle de kendine özgü tasarımlar oluşturabilirsin.

b. Arayüz Tanıtımı

İlk önerim, Photoshop’u İngilizce kullanman. Zaten eğitim boyunca İngilizce kelimelerin Türkçe karşılıklarını vereceğim.

Öncelikle burayı bir atölye gibi hayal etmeni istiyorum. Amacım, başlangıçta sana büyük resmi göstererek Photoshop’un genel yapısına hakim olmanı sağlamak.

Üst taraftaki ana menüleri atölyenin ofis bölümü olarak düşünebilirsin. Dosya işlemleri, atölyenin düzeni, aletlerin kullanım detayları ve tüm teknik özellikleri kapsayan bir bölümdür. Sol tarafta Toolbar (araçlar) bölümü var. Burayı çalışmalarında kullanacağın alet dolabına benzetebilirsin. Hemen üstteki küçük bölümde ise seçtiğin tüm aletlerin teknik özellikleri yer alacak. Sağ taraftaki panelleri de çalışmalarında sana yardımcı olacak farklı özelliklerdeki tezgah veya yardımcı elemanlara benzetebiliriz. Orta bölüm ise ana çalışma alanımız.

c. Ana Menüler

File (Dosya) menüsünü genellikle dosya oluşturma, kaydetme, aktarma gibi durumlarda kullanacaksın.

Edit (Düzen) menüsünde ise birkaç özel işlemin dışında genel olarak temel özellikler ve teknik detaylar yer alıyor.

Image (Görüntü) menüsü; renk, ışık, boyut gibi ayarların yapıldığı bölümdür.

Layer (Katman) menüsü, katmanların düzenlemesini yaptığımız bölüm.

Type (Yazı) menüsünü, çalışmada yer alan yazıları düzenlemek için kullanıyoruz.

Select (Seçim) menüsü ise, oluşturduğun seçili alanları düzenlemeni sağlayacak.

Filter (Filtre) menüsünü, çalışmalarına farklı efektler katmak için kullanacaksın.

3D (3 Boyut) menüsünü, 3 boyutlu çalışmalarda kullanıyoruz.

View (Görünüm) menüsü, ihtiyaç duyacağın ölçü, kılavuz, oran bilgileri hakkında sana yardımcı olacak.

Window (Pencere) menüsü ise dosyaların, panellerin ve araçların görünümünü kontrol ettiğin bir bölüm.

Help (Yardım) menüsünde de Photoshop hakkındaki teknik bilgiler, sorular ve örnek çalışmalar yer alıyor.

DERS 2- Temel Özellikler

Bu bölümde Photoshop’un dört temel özelliğini (Layer Sistemi, Seçili Alan Oluşturma, Doku Kopyalama ve Maskeleme) işlemlerini ana hatlarıyla anlatacağım.

a. Layer (Katman) Sistemi

Görselde yer alan dondurma topları yan yana durduğu için tek bir imaj gibi görünüyor olabilir ama burada üç ayrı katman var yani bu topların her biri ayrı bir layer. Bir topu diğerinin üzerine taşıdığımda üstteki layer alttaki layer’ın bir bölümünü kapatmış oluyor. Layer’ların yerlerini Layers Panelinden istediğim gibi değiştirebiliyorum. Ortadaki layer’ın opacity yani şeffaflık değerini azalttığımda ise alttaki layer’ın gizli kalan kısmı görünmeye başlıyor. Layer mantığı için bu ön bilgi yeterli olacaktır.

b. Seçili Alan Oluşturma

Genellikle çalışmada bölgesel bir değişiklik yapmak istediğinde ilk önce seçili alan oluşturman gerekir. Seçim işlemini yapabileceğin bir çok araç mevcut. Biz şimdi elips seçim aracı ile bir seçim gerçekleştirelim ve seçtiğimiz alanı silelim. Gördüğün gibi silme işlemi sadece seçtiğim alanda, dışarı taşmadan gerçekleşti. Başka işlemlere devam etmek için bu seçimi kaldırman gerekiyor. Bunu Select>Deselect seçeneği ile veya Komut+D kısayolu ile yapabilirsin.

c. Doku Kopyalama

Dondurma toplarının üzerinde oluşmuş çatlakları doku kopyalama yoluyla yok etmek için en temel Photoshop araçlarından biri olan Clone Stamp Tool’u seçiyorum. Alt’a basarak kopyalamak istediğim dokuya tıklıyorum, sonra düzeltmek istediğim yere tıklayıp dokuyu buraya kopyalıyorum. Yıllar içinde Photoshop bu işlemi farklı metotlarla yapan birçok araç geliştirdi. Bu araçların hepsini Toolbar dersinde anlatacağım.

d. Maskeleme

Maskeleme, sonradan değişiklik yapma ihtimali olan işlemler için kullanılır. Mesela dondurmanın bir bölümünü silmek için bu layer’a bir maske oluşturuyorum ve maskenin seçili olduğundan emin oluyorum. Ardından Brush Tool ile istediğim alanı siyaha boyuyorum (gizliyorum). Diyelim ki, ilerleyen aşamada gizlediğim alanın bir kısmını geri getirmek istiyorum. Bunun için beyaz rengi öne getirip Brush Tool ile istediğim alanı boyuyorum ve gizleme işlemini geri almış oluyorum. En temel maskeleme yöntemi budur. Bunun dışındaki farklı maskeleme yöntemlerini sonraki derslerde anlatacağım.

DERS 3- Toolbar (Araçlar)

Bu bölümde Photoshop’taki Toolbar (araçlar) bölümünü mümkün olduğu kadar kısa ve öz olarak anlatmaya çalışacağım. Tüm araçlara kolay ulaşabilmen için bu konuyu tek derste toplamak istiyorum.

a. Hareket ve Seçim Araçları

Move Tool (Taşıma Aracı), genellikle layer’ları taşımanı sağlar. Auto select özelliğiyle layerları otomatik olarak seçebilirsin.

Artboard Tool (Çalışma Sayfası Aracı) ise web veya mobil tasarımlar yapmak için çoklu sayfalar oluşturmanı sağlayacak bir araçtır. Tasarımını yapacağın ekran boyutunu seçip, birden fazla sayfa oluşturabilirsin.

Rectangular Marquee Tool (Dikdörtgen İşaretleme Aracı) kare veya dikdörtgen seçimler oluşturmanı sağlar. Shift’e basarak kullandığında kare seçim yapabilirsin.

Elliptical Marquee Tool (Oval İşaretleme Aracı) ile oval seçimler yapabilir, shift’e basarak yuvarlak seçimler oluşturabilirsin.

Single Row Marquee Tool (Tek Satır İşaretleme Aracı), 1 piksellik yatay seçimler yapar. 

Single Column Marquee Tool (Tek Sütun İşaretleme Aracı), 1 piksellik dikey seçimler yapar. 

Lasso Tool (Kement Aracı) serbest el çizimi ile seçimler yapmanı sağlar.

Polygonal Lasso Tool (Çokgen Kement Aracı) ile istediğin yerleri tıklayarak daha güvenli seçimler yapabilirsin. Noktaları silmek için Backspace’i kullanabilirsin.

Magnetic Lasso Tool (Manyetik Kement Aracı) ile de renk farkının çok keskin olduğu yerlerde sadece mouse hareketiyle otomatik seçimler yapabilirsin.

Quick Selection Tool (Hızlı Seçim Aracı) bir bölgede mouse hareketiyle bölgesel seçimler yapmanı sağlar. Birbirine yakın renk tonlarının olduğu alanlarda kullanımı daha uygundur.

Magic Wand Tool (Sihirli Değnek) Seçmek istediğin bölgeye tıklayarak buradaki en yakın renk tonlarını seçebilirsin. Hassasiyet değerini ayarlayabilir, shift veya alt tuşunu kullanarak mevcut seçime yeni seçimler ekleyebilir veya çıkarabilirsin.

b. Kırpma ve Dilimleme Araçları

Crop Tool (Kırpma Aracı) fotoğrafa kadraj yapmanı yani, yeni bir bakış açısıyla yorumlamanı sağlar. İstediğin alanı çerçeve içine alır ve enter tuşuyla bu yeni görünümü aktif hale getirebilirsin.

Perspective Crop Tool, fotoğrafta eğik şekilde duran dikey ve yatay doğruların otomatik olarak düzeltilmesini sağlar.

Slice Tool (Dilimleme Aracı), genellikle web sayfası tasarımlarında çalışma alanını dilimlere bölerek, bu dilimlerin ayrı ayrı işlenebilmesini ve kaydedilebilmesini sağlar.

Slice Select Tool (Dilim Seçme Aracı) ise oluşturduğun tüm dilim gruplarını seçebilmeni sağlar.

Frame Tool (Çerçeve Aracı) ile fotoğrafların içine gömülü olduğu elips veya köşeli çerçeveler oluşturabilirsin.

c. Tespit ve Ölçüm Araçları

Eyedropper Tool (Damlalık Aracı), çalışmada yer alan bir rengi palete aktarmanı sağlayan bir araçtır. Aktarmak istediğin renge tıklaman yeterli olacaktır.

3D Material Eyedropper Tool (3 Boyutlu Damlalık Aracı) 3 boyutlu çalışmalardaki renkleri palete aktarmanı sağlar.

Color Sampler Tool (Renk Örnekleme Aracı) ile bir bölgedeki renk değerlerini görebilirsin. Bu sayede fotoğrafta doğru ışık ve renk ayarları yapabilirsin.

Ruler Tool (Cetvel Aracı) çalışmada iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmeni sağlar. Yukarıda bu değerleri görebilirsin.

Note Tool (Not Aracı), istediğin yerlere hatırlatıcı notlar bırakmanı sağlar.

Count Tool (Sayma Aracı) çalışmada yer alan aynı türdeki nesneleri belirleyip, bu nesnelerden kaçar tane ve nerelerde olduğunu göstermeni sağlayan bir araçtır.

Pratik Bilgi: Tüm araçların kısayollarını aracın üstüne geldiğinde parantez içinde görebilirsin ve kısayol harfini shift ile kullandığında çoklu araç seçenekleri arasında geçiş yapabilirsin.

d. Rötuş ve Boyama Araçları

Spot Healing Brush Tool (Nokta Düzeltme Fırçası) ile kaybolmasını istediğin bir bölgeyi işaretler ve o bölgenin, çevresindeki en yakın doku ile değişmesini sağlarsın.

Healing Brush Tool (Düzeltme Fırçası) ile sorunlu bölgenin yakınındaki bir dokuyu alt tuşuyla kopyalar ve sorunlu bölgeye taşırsın. Yeni doku aynı zamanda sorunlu bölgenin tonlarıyla uyum sağlayarak gelir.

Patch Tool (Yama Aracı) ile işaretlediğin bölgeyi, belirlediğin uygun bir alana sürükleyerek buranın dokusuyla değiştirmiş olursun. Yeni doku yine sorunlu bölgenin tonlarına uygun olarak gelir.

Content-Aware Move Tool (İçeriğe Uygun Taşıma Aracı) ise işaretlediğin bölgeyi, başka bir bölgeye taşımana yarar. Boş kalan bölgeyi de uygun dokuyla tamamlar. 

Red Eye Tool (Kırmızı Göz Aracı) ile flaşlı çekimlerde gözlerde oluşan kırmızı rengi ortadan kaldırabilirsin. İşaretlediğin bölgedeki kırmızıya en yakın tonları soldurur ve koyulaştırır.

Brush Tool (Fırça Aracı), çizim ve boya işlemleri yapmaya yarar. Kendine özel fırçalar da oluşturabilirsin. Bu konuyu Pratik Bilgiler dersinde anlatacağım.

Pencil Tool (Kurşun Kalem Aracı), fırçaya oranla daha keskin kenarlı çizimler yapmanı sağlar.

Color Replacement Tool (Renk Değiştirme Aracı), bir nesneyi tonlarını değiştirmeden seçtiğin bir renkle boyamanı sağlar.

Mixer Brush Tool (Karıştırıcı Fırça) ile çalışmadaki renklerden karışım oluşturabilir, ayrıca herhangi bir dokuyu alt tuşu ile palete ekleyerek bu doku ile farklı efektlerde boyamalar yapabilirsin. Boş vaktinde detaylı olarak incelemeni tavsiye ederim.

Clone Stamp Tool (Klonlama Damga Aracı), rötuş çalışmalarında etkin olarak kullanılan bir araçtır. Alt tuşuna basılı tutup bir dokuyu kopyalar ve düzeltmek istediğin yere tıklayarak dokuyu buraya kopyalarsın.

Pattern Stamp Tool (Desen Damga Aracı) ile desen boyamaları yapabilirsin. Kendine özgü desenler oluşturmayı Pratik Bilgiler dersinde anlatacağım.

History Brush Tool (Geçmişe Dönme Fırçası), ile yaptığın değişiklikleri sonradan geri alabilir veya etkisini azaltabilirsin. (Boyut değişikliği yapmamak kaydıyla)

Art History Brush Tool (Resim Geçmişe Dönme Fırçası) ile fotoğrafın orijinal haline kısmen sadık kalarak farklı sanatsal efektler deneyebilirsin. 

Eraser Tool (Silgi Aracı), silme işlemlerini yapacağın araçtır. Sildiğin şeyleri geri alabilme imkanı da sunar

Background Eraser Tool (Arka Plan Silgi Aracı) ile arka planın herhangi bir bölgesini silebilirsin.

Magic Eraser Tool (Sihirli Silgi Aracı)’nı Magic Wand gibi düşünebilirsin. Bu araçla, belirlediğin hassasiyet değeri doğrultusunda, dokunduğun alandaki birbirine yakın renk tonlarını doğrudan silebilirsin.

Gradient Tool (Degrade Aracı) ile iki veya daha fazla renk arasında yumuşak geçişler oluşturabilirsin.

Paint Bucket Tool (Boya Kovası Aracı), birbirine yakın renk tonlarını tek dokunuşla farklı bir renkle boyamanı sağlar.

3D Material Drop Tool (3 Boyutlu Boyama Aracı) ile 3 boyutlu nesneleri renklendirebilirsin.

Blur Tool (Bulanıklaştırma Aracı) ile dokunduğun bölgeleri bulanıklaştırabilirsin.

Sharpen Tool (Keskinleştirme Aracı) ise istediğin bölgelere netlik vermeni sağlar.

Smudge Tool (Leke Aracı) ile dokuları çekerek uzatabilirsin.

Dodge Tool (Soldurma Aracı) dokunarak aydınlatma işlemi yapar.

Burn Tool (Yakma Aracı) ise koyulaştırma yapar.

Sponge Tool (Sünger Aracı) ise renkleri soluklaştırmaya (Desaturate) veya tam tersi doygunluğunu artırmaya yarar (Saturate). 

e. Çizim ve Yazı Araçları

Pen Tool (Kalem Aracı) genellikle detaylı seçim işlemlerinde kullanılır. Pen Tool ile oluşturulan seçim çizgisine “path” (yol) denir.

Freeform Pen Tool (Serbest Biçim Kalem Aracı) ile serbest el çizimleriyle path oluşturabilirsin. Manyetik özelliği ise, renk ayrımı olan yerlerde otomatik seçim yapar.

Curvature Pen Tool (Kavisli Kalem Aracı) ile path oluştururken sistematik kavisler elde edebilirsin.

Add Anchor Point Tool (Bağlantı Noktası Ekleme Aracı) ile oluşturduğun “path”e ihtiyaç doğrultusunda fazladan noktalar ekleyebilirsin.

Delete Anchor Point Tool (Bağlantı Noktası Silme Aracı) ise “path” içinde fazla olduğunu düşündüğün noktaları çıkarmanı sağlar.

Convert Point Tool (Noktayı Dönüştürme Aracı) ile path’deki köşe noktalarını kavisli hale getirebilirsin.

Horizontal Type Tool (Yatay Yazım Aracı) ile çalışmana yazılar yazabilirsin.

Vertical Type Tool (Dikey Yazım Aracı) ise yukarıdan aşağıya yazı yazmanı sağlar.

Vertical Type Mask Tool (Dikey Yazım Maskesi), dikey olarak yazdığın yazıyı maske olarak veya sadece seçili alan olarak kullanmana imkan tanır.

Horizontal Type Mask Tool (Yatay Yazım Maskesi) ise aynı özelliği yatay yazılar için kullanmanı sağlar.

Pratik Bilgi: Type Mask işlemini var olan yazı layer’ına Komut ile tıklayarak da yapabilirsin.

Path Selection Tool (Yol Seçim Aracı) ile oluştuduğun path’i bir bütün olarak kolayca seçebilirsin.

Direct Selection Tool (Doğrudan Seçim Aracı) ile path üzerindeki bir noktayı veya bir çizgiyi seçip değişiklik yapabilirsin.

Rectangle Tool (Dikdörtgen Aracı) ile path mantığında kare veya dikdörtgen şekiller oluşturabilirsin.

Rounded Rectangle Tool (Yuvarlak Köşeli Dikdörtgen) ise köşeleri yuvarlak kare veya dikdörtgen oluşturmanı sağlar.

Ellipse Tool (Elips Aracı) ile oval şekiller veya daireler oluşturabilirsin.

Polygon Tool (Çokgen Aracı) ile de çokgen veya yıldız şekli yapabilirsin.

Line Tool (Çizgi Aracı) ile dilediğin kalınlıkta çizgisel path’ler ve yönlendirme okları oluşturabilirsin.

Custom Shape Tool (Özel Şekil Aracı) ile ister kütüphanede yer alan şekillerden, istersen yeni yükleyeceğin şekillerden path’ler oluşturabilirsin. Kendine özel şekiller oluşturmayı ise Pratik Bilgiler dersinde anlatacağım.

f. Yardımcı Araçlar

Hand Tool (El Aracı), büyük görüntülerde Space tuşuna basarak ekranı fareyle kaydırıp, detaylı olarak incelemene yardımcı olur.

Rotate View Tool (Görünümü Döndürme Aracı) ile çalışma dosyanı döndürebilir ve çalışmana farklı açılardan bakabilirsin.

Zoom Tool (Yakınlaştırma Aracı) ile dilersen çalışmanı kademe kademe büyütüp küçültebilir veya bölgesel olarak yakınlaştırma yapabilirsin.

Edit Toolbar (Araç Çubuğunu Düzenle) ile ihtiyacın olan veya en çok kullandığın araçları toolbar’a ekleyip, kendine özel bir düzen oluşturabilirsin.

Color Picker (Renk Seçici) bölümünde Foreground Color (ön plan rengi) ve Background Color (arka plan rengi) olmak üzere iki renk paleti yer almaktadır. Bu kutucuklara tıklayarak istediğin rengi seçebilir, “X” tuşu ile yerlerini değiştirebilir veya “D” ile varsayılana dönebilirsin.

Quick Mask (Hızlı Maske), Brush Tool ile seçili bir alan oluşturmanı sağlar. Oluşturduğun seçili alanın kenar yumuşaklığı, fırçanın kenar yumuşaklığıyla aynı değerde olacaktır ki bu, hayati önem taşıyan bir özelliktir.

Screen Mode (Ekran Görünümü) ise bize üç farklı ekran tipi sunuyor. “F” tuşu ile bunlar arasında geçiş yapabilirsin.

Tebrik ederim, en uzun dersi bitirdin. Bir kahveyle kendini şımartmalısın.

DERS 4- Panel Kullanımı (Layers Paneli)

Bu bölümde Photoshop’ta en çok kullanılan Layers Panelini tanıtarak, panel kullanımına ilişkin genel bir fikir edinmeni sağlayacağım.

Öncelikle tüm panelleri Window menüsünden açıp, kapatabilirsin. Sık kullanılan panellerin kenarında kısa yolları da yazıyor. En çok kullanacağın panelleri açarak kendine özgü bir çalışma alanı oluşturabilir veya ekranın sağ üst köşesinde yer alan panel ikonundan Photoshop’un, çalışma içeriğine göre belirlemiş olduğu hazır panel gruplarından da seçebilirsin.

Tüm panellerde sağ üstte yer alan menü ikonunu tıkladığımızda o panelde yapılabilecek hemen hemen tüm seçenekleri görebiliriz. Layers Panelinde ise yeni layer oluşturma, kopyalama, layer’ları gruplama, silme ve görünümünü düzenleme gibi birçok özelliği buradan yönetebilirsin.

Panelin en üstünde yer alan bölümde layer çeşidine göre filtreleme (arama) yapabiliyoruz. Çok fazla layer içeren çalışmalarda bu bölüme ihtiyaç duyabilirsin. Çalışmadaki piksel tabanlı layer’lar, Adjustment layer’lar, yazı içerenler, şekil (path) içerenler ve akıllı nesneleri filtreleyebilirsin.

Hemen alttaki Blending Mode bölümünü ise layer’a farklı görünümler katmak için kullanıyoruz.

Aynı zamanda herhangi bir layer’ın üstünde sağ tıkladığımızda Blending Options bölümünü görürüz. Burada layer’a farklı efektler ekleyebilirsin. Bevel and Emboss ile kabartma, Stroke ile kenar çizgisi oluşturma, Inner Shadow ile iç gölge oluşturma, Inner Glow ile içe doğru ışık verme, Satin ile pürüzsüz ve parlak bir yüzey oluşturma, Color Overlay ile renk değiştirme, Gradient Overlay ile geçişli renkler oluşturma, Pattern Overlay ile desen verme, Outer Glow ile dışa doğru ışık verme, Drop Shadow ile gölge oluşturma işlemlerini yapabilirsin. Efektlerin bazılarının yanında görünen “+” işaretine tıkladığında ise, aynı efektten nesneye toplamda 10 farklı değer daha ekleyebilirsin. 

Şimdi Opacity ve Fill değerlerinin ne işe yaradığına bakalım. Stroke uygulanmış bu layer’ı Alt tuşu ile kopyalıyorum. Üstteki layer’ın Opacity değerini %50 yapıyorum. Alttaki layer’ın da Fill değerini %50 yapıyorum.

Opacity ile Fill arasındaki fark şudur: Opacity, layer’ın bütün olarak şeffaflığını değiştirir. Fill ise, layer’a uygulanmış tüm Layer Style efektlerini hariç tutup, sadece layer’ın şeffaflığını değiştirir.

Alltaki Lock (kilit) bölümünde sırasıyla:

Bu kilit sadece o layer’ın sınırları içinde işlem yapabilmeni sağlar. Yaptığın işlemler dışarı taşmaz.

Bu kilitle boyama, doku kopyalama, silme gibi tüm piksel tabanlı işlemleri kapatmış olursun.

Bu seçenek layer’ı hareket ettirmeyi veya transform işlemi yapmayı engeller.

Bu kilit, Artboard veya Frame özelliğini kullandığında, dosyaya eklenen nesnelerin otomatik olarak gömülü gelmesini engeller yani ayrı bir imaj olarak ekler.

Bu kilit ise layer’ın tüm işlemlere kapatılmasını sağlar.

Panelin altında yer alan ikonlar ise sırayla:

Zincir seçeneğiyle iki veya daha fazla sayıdaki layer’ı birbirine bağlayabilirsin. Bu sayede tüm bağlı layer’ları aynı anda hareket ettirebilirsin.

Fx ile Blending Options bölümüne geçiş yapabilirsin.

Maske ile yeni bir maske oluşturabilirsin.

Adjustment Layer ile yeni bir ışık veya renk maskesi ekleyebilirsin.

New group ile yeni bir grup oluşturup, istediğimiz layerları bu gruba taşıyabiliriz. Gruplama işlemini, önce istediğin layer’ları shift ile seçerek Komut+G ile de yapabilirsin.

New Layer ile yeni ve boş bir layer oluşturursun.

Çöp kutusuyla da seçili olan layer’ı silebilirsin.

DERS 5- Dosya / Image İşlemleri

Photoshop CC’de daha önceki versiyonlardan farklı bir arayüz kullanılıyor. Bu yeni arayüzde, dosya oluşturma ve dosya açma işlemleri ana sayfadan yapılabiliyor. Ama ben her ihtimale karşı eski versiyonlarda da geçerli olan ortak yöntemi anlatacağım.

a. Yeni Dosya Oluşturma

Yeni bir dosya oluşturmak için File>New (Komut+N) seçeneğini kullanıyoruz. Oluşturacağın dosyanın teknik özelliklerini burada belirliyorsun. Eğer çalışmanı web ortamında kullanacaksan ölçü birimlerini “pixel” seçip boyutunu girdikten sonra, çözünürlüğü 72 dpi yazarak RGB renk modunu seçeceksin. Eğer baskı yapılacak bir çalışma olacaksa, cm veya mm’yi seçtikten sonra boyutu girip, çözünürlüğü 300 dpi yazarak CMYK renk modunu işaretleyeceksin. Bu girdiğin değerlerin hepsi sonradan değiştirilebilir ancak dikkat etmen gereken konu dosya boyutu ve çözünürlüktür. Dosya boyutunu veya çözünürlüğü ilk açtığın ölçüden daha büyük bir ölçüye dönüştürmek istersen, çözünürlükte kayıplar olacaktır. Küçültürsen herhangi bir sorun olmaz ama dosya boyutlarını veya çözünürlüğünü sonradan büyütmek biraz tehlikeli bir durumdur.

b. Dosya Açma ve Kaydetme

Bilgisayarında kayıtlı olan bir dosyayı açmak için File>Open (Komut+O) seçeneğini kullanabilirsin. Dosyada yaptığın işlemleri kaydetmek için File>Save (Komut+S) seçeneğini kullanabilirsin. Çalıştığın dosya birden fazla layer içeriyorsa bu dosyayı Psd formatında kaydetmen gerekir ki, sonraki kullanımlarda layer’larıyla birlikte kullanabilesin. Eğer bu çalışmayı önizleme olarak bir yere göndereceksen, o zaman File>Save As (Shift+Komut+S) ile Jpeg formatında kaydedebilirsin. Bu sayede çalışma bilgisayarında daha az yer kaplayacak ve online olarak hızlıca gönderebileceğin bir boyuta inecektir. Aynı zamanda File>Save for Web & Devices seçeneğini de kullanabilirsin. (Burada dikkat etmen gereken konu, Jpeg formatında tüm layer’ların birleşip tek bir arka plana dönüştüğüdür.)

Eğer çalışmanın baskısı yapılacaksa o zaman Tiff olarak kaydetmek daha doğru olur. Tiff formatı, çalışmanın çözünürlüğünü bozmayacak şekilde dosyayı sıkıştırabilir. Ayrıca talep halinde layer’lı olarak da kaydedilebilir.

Çalışmana yeni bir görüntü eklemek içinse, dosyadan dosyaya sürükle-bırak yolunu kullanabilirsin. Aynı zamanda ekleyeceğin yeni görüntü dosyasını hiç açmadan File>Place seçeneği ile doğrudan çalışmana ekleyebilirsin.

c. Dosya Boyutu

Diyelim ki dosyayı açıp çalışmaya başladın ve dosyada boyutsal bir değişiklik yapman gerekiyor. Bunun için Image menüsünden Image Size seçeneğine gidip bu panelde istediğin değişiklikleri yapabilirsin. Eğer dosyanı küçültmek istiyorsan, en veya boy oranını değiştirip orantısal olarak küçültebilirsin. Eğer bu işlemin orantısal olarak gerçekleşmesini istemiyorsan orantı zincirini kaldırıp, istediğin en veya boy değerini girebilirsin. Yalnız bu işlem sonrasında dosyada var olan görsellerde bozulma meydana gelecektir.

Dosyanın boyutunu değiştirme ihtiyacı duyduğunda ise, örneğin 10×10 cm boyutunda bir dosyan var diyelim, bunu 20×10 cm yapman gerekiyor. Yani dosyanın enine 10 cm daha eklemen gerekiyor. Bu işlemi yine Image menüsünden Canvas Size ile gerçekleştirebilirsin. Açılan panelde genişlik kısmına 20 yazıp, alttaki Anchor bölümünden uzatılacak yönü belirleyerek çözünürlükte hiçbir kayıp olmadan sayfanı uzatabilirsin. Aynı menüyü dosyanı kırpmak için de kullanabilirsin. Yani 10×10 cm boyutundaki dosyanı 5×10 cm boyutuna düşürmek için paneldeki genişlik bölümüne 5 yazıp sayfayı küçültebilirsin. Küçülttüğün alandaki nesneler eğer ayrı bir layer’sa onu çekip tekrar sayfa içine taşıyabilirsin.

DERS 6- Kadraj / Transform

Çalışmalarda ihtiyaç duyacağın yapısal değişiklikler olabilir. Bunlardan biri crop yani kadrajdır. Çalışmayı kullanacağın yere ve ölçülere bağlı olarak bir alanı çerçeve içine alıp görüntüye kendi yorumunu katabilirsin.

Crop Tool’u seçtikten sonra üstteki alana ölçüleri giriyoruz. Girdiğin ölçünün yanına hangi ölçü birimini kullanıyorsan onu yazabilirsin. Piksel için “px”, santimetre için “cm” yazman yeterli olacaktır. Eğer bu alanları boş bırakırsan, dosyanın kendi ölçü biriminde serbest bir kadraj alanı belirleyebilirsin. Kadraj esnasında çerçeveni döndürebilir ve açıyı istediğin gibi ayarlayabilirsin. Enter tuşuna basarak da yeni kadrajını onaylayabilirsin.

Çalışma dosyasının içindeki bir nesnenin boyutunu değiştirmek, döndürmek veya yapısal bir değişiklik yapmak istediğinde Edit>Free Transform (Komut+T) kısayolunu kullanabilirsin. Oluşan çerçevenin köşelerinden veya kenarlarından tutup büyütme ve küçültme işlemi yapabilirsin. Photoshop’un 2019 versiyonuyla birlikte bu işlem orantısal olarak gerçekleşmektedir. Daha önceki versiyonlarda ise orantıyı korumak için Shift tuşuna basman gerekiyordu. 2019 versiyonunda Shift tuşuna bastığında serbest moda geçiyor. Çerçeve içinde sağ tıkladığında transformun farklı özelliklerini göreceksin.

Scale ile büyütüp küçültme işlemi yapabilirsin.

Rotate ile döndürme işlemi yapılıyor.

Scew ile herhangi bir noktayı doğrusal olarak hareket ettirirsin.

Distort ile bir noktayı serbest olarak hareket ettirebilirsin.

Perspective ile nesneye perspektif bir açı katabilirsin.

Warp ile çerçevedeki her noktayı bağımsız olarak hareket ettirebilirsin.

Rotate 180° ile 180 derece döndürebilir,

Rotate 90° Clockwise ile 90 derece saat yönünde çevirebilirsin.

Rotate 90° Counter Clockwise ile 90 derece saat yönünün tersine çevirebilirsin.

Flip Horizontal ile ayna görüntüsü vererek resmi yatay olarak 180° çevirebilirsin.

Flip Vertical ile de aynı çevirmeyi dikey olarak gerçekleştirebiliyoruz.

Aynı zamanda çerçevenin içinde yer alan merkez noktasını değiştirerek, transform işlemini bu yeni merkezi baz alarak yapabilirsin. 

Transform özelliklerinin hemen hepsini klavyedeki Komut, Alt ve Shift tuşlarını farklı kombinasyonlarda kullanarak gerçekleştirebiliyoruz. Deneyip keşfetmeni tavsiye ederim, işlemlerine hız kazandıracaktır. 

DERS 7- Dekupe ve Path Oluşturma

Genellikle arka plan değişimi veya bölgesel renk ve ışık değişiklikleri için ihtiyaç duyduğumuz seçili alan oluşturma işlemini farklı seçim araçlarıyla gerçekleştirebiliyoruz. Bunların arasında en popüler ve kullanışlı olanı pen aracıdır. Pen aracıyla hem detaylı seçimler yapabilir, hem de bu seçimleri kaydederek sonradan kullanabilirsin. Dekupeye başlamak için fotoğrafı Komut+Space tuşlarına basılı tutarak yakınlaştırıyorum.

Pen aracını seçip üstteki Pen Options bölümünden Rubber Band özelliğini aktif hale getiriyorum. Bu sayede çizim yaparken path’in nasıl bir yol izleyeceğini görebilir ve daha kolay seçimler oluşturabilirim. 

Bu fotoğrafta birden fazla seçim yolunu aynı anda oluşturacağımız için Exclude Overlapping Path Areas bölümünü seçiyorum. Path çizimlerinde sürekli bu seçenek işaretli kalabilir.

Seçime başlayacağım ilk noktaya tıklıyorum, sonra ikinci noktaya tıklıyorum. Şimdi burada bir kavis oluşturmam gerekiyor. Bunun için sıradaki noktayı en doğru yere koyup, mouse’a basılı tutup çekerek seçime kavis verebilirim. Fakat bu kavisi öyle doğru vermeliyim ki sonraki adımımda pen doğru yolda ilerleyebilsin. Eğer yanlış yere nokta koyar ve kavis verirsem, path doğru bir şekilde ilerlemez ve ikinci adımda sorunla karşılaşırım. Bu işlemin püf noktası kavis verirken mouse’u path yörüngesinde ilerletmektir. Diyelim ki bir noktada yanlış yaptığını farkettin. Bunu düzeltmek için Komut’a basıp o noktayı hareket ettirebilirsin. Eğer kavisli bir noktaysa Komut tuşuyla tıkladığında kavisin kılavuz çizgileri de görünecektir. Bu kılavuz çizgilerini de yine Komut tuşuya kontrol edebilirsin. Köşeli bir noktayı sonradan kavisli hale dönüştürmek içinse, Alt tuşuyla köşeli noktayı tutup herhangi bir yöne çekebilirsin. Kavis kılavuz çizgileri hemen ortaya çıkacaktır. Path’deki bir noktayı silmek içinse fareyle noktanın üstüne gelip tıklaman yeterli. Path’e yeni bir nokta eklemek için de path üzerinde nokta olmayan herhangi bir yere tıklıyoruz.

Path’i devam ettirip son noktayı koyarak ilk seçimi bitiriyorum. Ardından dışına geçiyorum. Buradaki uzun kavisi tek parçada oluşturabilmek için, başlangıç noktasına tıklıyorum ve sonra bitiş noktasına tıklayıp, mouse hareketiyle doğru kavisi ayarlıyorum. Fakat bu noktadan sonra path istemediğim bir yöne doğru pozisyon alıyor. Bu yolu düzeltmek için Alt tuşuna basıp son noktaya tıklayarak üstteki kavisi kaybediyorum. İlerleyip diğer seçimimi de tamamlıyorum. 

Bu çizdiğim alanlar Path Panelinde “Work Path” olarak oluştu. Eğer bu path’i sonradan yine kullanacaksam, Work Path’a çift tıklayarak path’i kaydediyorum. Şimdi Komut+Enter’a basıyorum ve path’i seçili alan haline getiriyorum. Sonrasında Komut+J ile bu alanı ayrı bir layer olarak kopyalıyorum. Arka planın gözünü kapatıp açtığımda artık bu seçimin bağımsız bir layer haline gelmiş olduğunu görebiliyorum.

DERS 8- Işık ve Renk Ayarları

Bu bölümde işlenecek bir fotoğrafın öncelikli işlemi olan ışık ve renk ayarlarını anlatacağım. Bu işlem için genellikle Image>Adjustment menüsündeki özellikleri kullanıyoruz.

Bu fotoğrafta modele biraz fazla ışık gelmiş. Öncelikle Image>Adjustment>Levels (Komut+L kısayolu) ile genel bir ışık ayarı yapalım. Levels panelinde sol taraftaki değer sadece koyu tonlara, ortadaki değer tüm tonlara, sağdaki değer ise sadece açık tonlara işlem yapar. Sol alttaki değer tüm tonların ışığını bir perde gibi açar, sağdaki değer de tüm tonları bir perde gibi koyulaştırır. Bu değerleri sıfırlamak için alta basıp “Cancel” butonu “Reset” butonuna dönüştükten sonra tıklayabilirsin. Bu kısayolu bu tipteki tüm panellerde kullanabilirsin.

Şimdi fotoğrafın ihtiyaç duyduğu koyulaştırma işlemini yapıyorum ve onaylıyorum. Bölgesel olarak ışığın fazla olduğu yerlere müdahale etmek için Magic Wand ile hızlı bir seçim yapıyorum. Mevcut seçime yeni alanlar eklemek için shift tuşunu kullanıyorum. Modelin alın bölgesi, elmacıklar ve çene, diğer bölgelere göre daha önde olduğu için bu bölümler daha fazla ışık almış. Fazla ışık aynı zamanda omuzlar ve ellerde de var. Oraları da seçime ekledikten sonra yapılacak renk ve ışık ayarının geçişlerinin doğal olması için seçili alana “Feather” yani yumuşak geçiş değeri vermem gerekiyor. Burada ben 20 px değeri veriyorum. Bu değer fotoğrafın çözünürlüğüne ve tecrübeye bağlı olarak verilecek bir değerdir. Zamanla sende de oluşacaktır. Ardından yapacağım işlemi daha iyi görebilmek için Komut+H ile seçili alanı gizliyorum.

Seçtiğim alandaki açık tonlara Image>Adjustment>Color Balance (Komut+B) ile renk vereceğim. Biraz kırmızı ve biraz sarı ile bu alanın ciltteki diğer renk tonlarına daha yakın olmasını sağlayabilirim. Ardından Levels ile biraz koyulaştırabiliriz. Sonra gizli olan bu seçimi kaldırmak için Komut+D yani “Deselect” işlemini yapıyorum. Yaptığım değişiklikleri görebilmek için History Panelinin en üstünü tıklayıp Komut+Z ile önce-sonra kıyaslamasını yapabilirim.

Yapacağın ışık ve renk ayarlarını sonradan değiştirebilmek veya geri alabilmek için Adjustment Paneli’ni kullanabilirsin. Bu panelde ihtiyaç duyacağın tüm ışık ve renk ayarlarına ulaşabilirsin. Yeni eklediğin bir Adjustment, Layers panelinde görünecektir. Yapacağın değişikliğin sadece Adjustment’ın altındaki layer’da etkili olmasını istiyorsan, alt tuşu ile iki layer’ın arasına gelip tıklayabilirsin. Küçük bir ok çıktığında bu iki layer’ın birbirine entegre olduğunu anlayabilirsin. Artık yapacağın değişiklikler sadece bu layer’da aktif olacaktır. Eğer bu entegrasyonu yapmazsan, değişiklikler dosyadaki tüm layer’ları etkiler. İlerleyen aşamalarda da olsa verdiğin bu değerleri değiştirebilir veya tamamen kaldırabilirsin.

DERS 9- Photohop’ta Rötuş Teknikleri

Rötuş (retouch, yeniden dokunuş), fotoğrafta sorunlu yerlerin düzeltilmesi işlemidir. Eskiden karakalemle negatif üzerinden rötuş yapılırken, bugün bu işlemi Photoshop’un bize sunduğu en etkin rötuş tekniği olan doku kopyalama yöntemiyle yapıyoruz.

İlk olarak herhangi bir hatayı geri alabilmek için veya yapılan işlemlerin ilk ve son hali arasında kıyas yapabilmek için bu görüntünün bir kopyasını oluşturalım. Background’un üzerinde sağ tıklıyorum ve Duplicate Layer’ı seçiyorum. Layer ismine “Retouch” yazıyorum.

İşlemlere başlamadan önce önemli bir uyarı yapmak isterim. Rötuş işleminin en doğal olanı fotoğrafa en az dokunulmuş olanıdır. Elindeki mouse’u veya tableti mümkün olduğu kadar cimri kullanmalısın, aksi halde fotoğrafta yapmacık bir görünümle karşı karşıya kalabilirsin.

Şimdi Spot Healing Brush Tool’u seçip, gözümüze çarpan ufak sorunları gidermeye başlayalım. Fırça boyutunu gidereceğim sorunlara en yakın boyuta getiriyorum ve kenar keskinliğini en düşük seviyeye alıyorum ki dokuyu kopyalarken fırça darbeleri sert görünmesin. Bu araç, dokunduğumuz alandaki noktaları en yakındaki uygun dokuyla değiştirerek kaybediyor.

Ardından göz altı balonlarını hafifletmek için Patch Tool ile işaretleyip bu alanı en yakın dokuya taşıyorum. Komut+Shift+F ile (Fade seçeneğiyle) son yaptığım işlemin değerini azaltıyorum. Aynı işlemi diğer göz altı için de yapıyorum. 

Şimdi Clone Stamp Tool’u seçip ciltteki rahatsız edici gölgelere müdahale edelim. Daha doğal sonuçlar elde edebilmek için Opacity değerini %40’a getiriyorum. Eğer %100 olarak kalırsa ciltte sert izler oluşacaktır. Buradaki püf nokta, kopyalanacak dokunun sorunlu bölgeye en yakındaki dokudan alınmasıdır. Modelin burnunun yan tarafında görünen gölgeyi de kaldırarak, daha estetik görünmesini sağlıyorum. Saç diplerindeki tüyleri de biraz azaltabiliriz. Şapkanın iç tarafında görünen bu saç teli beni biraz rahatsız etti. Onu kaldırmak için mümkün olduğu kadar küçük bir fırça ölçüsü seçip Opacity değerini %100 yaparak adım adım ilerlemeliyiz. Dikkat edersen dokuyu hep en yakından alıyorum. Çünkü hem ışık değerleri hem de desen değerlerinin arasında bir fark oluşmasını istemiyorum. Herhangi bir yanlış dokunuşta Komut+Z ile işlemi geri alıp kaldığım yerden devam edebiliyorum.

Şimdi modelin dudaklarına biraz renk verelim. Pen Tool ile işaretleyip seçili alan oluşturduktan sonra, yumuşak kenar geçişleri için Feather verelim. Bu sefer feather değeri 3 px olsun. Verdiğin feather değerinin yumuşaklığını kontrol etmek için “Q” tuşu ile Quick Mask yapabilirsin. Kenar yumuşaklığı yeterli ise tekrar “Q” tuşuna basarak Quick Mask’ı pasif etmen gerekiyor. Ardından Color Balance’a girelim ve dudağa biraz renk verelim. Mesela ojenin rengine yakın bir renk yapabiliriz. Rengi verdikten sonra biraz daha koyulaştırmak için alttaki “Shadow” seçeneğini işaretleyerek verdiğimiz renkleri biraz daha koyu tonlarda ekleyebiliriz. Onayladıktan sonra gizli olan seçili alanı yine Komut+D ile kaldırıyorum.

Şimdi şapkanın altındaki gölgeleri de kaldıralım. Bunun için de yine pen tool ile seçili alan oluşturuyorum. Bu sefer feather değerini daha az vermem gerekiyor çünkü kenarları keskin bir alan. Bu yüzden 1 pixel veriyorum. Ardından Eye Dropper Tool (Damlalık) aracıyla zemin rengini Renk Seçici alanına ekliyorum ve Edit>Fill seçeneğinde Foreground Color’ı seçip onaylıyorum. Bu işlemi Alt+Backspace kısayoluyla da yapabilirim. Sonra tekrar seçili alanı kaldırıyorum.

Son olarak fotoğrafa biraz daha netlik eklemek için Filter>Sharpen>Unsharp Mask’ı seçiyorum. Burada Amount değerini yüksek tutarak netliği artırıyorum. Radius değerini arttırdığımda ise kontrast bir netlik elde ederim. Preview’ı tıklayıp önceki ve sonraki görünüme bakabilirsin. Bu fotoğraf için bu değerler yeterli olacaktır. Şimdi Sharpen Tool (Netleme Aracı)’nı seçiyorum ve bölgesel olarak daha fazla netleştirmek istediğim yerlere dokunuyorum. Detayları çok olan yerlere verdiğin netlik kendini daha iyi gösterecektir.

Yaptığım tüm işlemleri kontrol etmek için Retouch layer’ının gözünü kapatıp, açıyorum.

DERS 10- Ürün Montajı ve Gölgelendirme

Bu bölümde aynı kompozisyonda yer alacak bir basketbol topu ve bir tenis topunun montajını ve gölgelendirmesini yapacağız.

Basketbol topunu Elips seçim aracı ile basit bir şekilde seçmek için toptan biraz büyük bir yuvarlak oluşturuyorum. Bu işlemi böyle yapmamın nedeni, seçili bir alanın boyutlarında değişiklik yapabilmemizi sağlayan Select>Transform Selection özelliğini göstermek. Bu özelliği kullanarak oluşturduğum seçimi topun boyutlarına ayarlıyorum. Ardından Feather vererek kenar yumuşaklığını ayarlıyorum ve daha önce oluşturduğum dosyaya sürüklüyorum. Transform (Komut+T) ile ölçüsünü ve konumunu ayarlıyorum.

Öncelikle gölge için boş bir layer oluşturuyorum ki bu gölgeyi farklı arka planlarda da kullanabileyim. Sonra topun genişliğinden biraz küçük, ince bir elips seçim oluşturuyorum ve bunu Alt+Backspace ile siyaha boyayarak seçili alanı kaldırıyorum ve bu layer’ı topun altına taşıyorum. Gölgenin kenarlarının doğal görünmesi için öncelikle Filter>Blur>Gaussian Blur filtresini açıyorum ve gölgeyi flulaştırıyorum. Sonra Filter>Blur>Motion Blur filtresi ile gölgenin sağa ve sola flulaşarak ilerlemesini sağlıyorum. Fotoğrafta kullanılan ana ışık kaynağı sol üst taraftan geldiği için topun sağ alt tarafı daha karanlık görünüyor dolayısıyla ben de gölgemi hafifçe sağa doğru konumlandırıyorum ve opacity değerini göz kararı azaltıyorum. Ardından bu gölgeyi Komut+J ile çoğaltıyorum ve Komut+T ile transform özelliklerindeki zincir ikonuna tıklayarak gölgeyi orantılı bir şekilde %50 küçültüyorum. Sonra bu yeni gölgenin opacity değerini biraz artırıyorum ve işlemi bitirdikten sonra bu iki layer’ı Komut+E ile birleştiriyorum.

Şimdi topun yere yansımasını da yapalım. Bunun için top layer’ını Komut+J ile çoğaltıyorum ve bu layer’ı gölgenin altına taşıyorum ardından topun zeminle birleştiği noktaya getiriyorum. Yansımanın doğru açıda görünmesi için transforma girip Flip Vertical seçeneğini işaretliyorum. Doğal bir görünüm için yansımanın aşağı doğru giderek azalması gerekir. Bu işlem için layer’a bir maske ekliyorum ve Gradient Tool’u seçiyorum. Renk paletinde beyazın üstte, siyahın altta olduğuna emin olduktan sonra shift’e basarak (düz gidebilmek için) mouse’u aşağı doğru çekiyorum ve yansımama daha doğal bir görünüm kazandırıyorum.

Şimdi çalışmama ekleyeceğim tenis topunu açıyorum. Daha önceden seçtiğim path’i Komut+Enter tuşuyla seçili alan haline getiriyorum ve Feather veriyorum. Bu topu da sürükleyerek çalışma dosyama atıyorum ve göz kararı ölçü ve konumlandırmamı yapıyorum. Burada dikkat etmen gereken önemli konulardan biri de, montaj yapacağın nesnelerin ışık kaynaklarının aynı veya birbirine yakın olması. Basketbol topunun ana ışığı sol üst köşeden geliyordu ama tesis topunda sağ üst köşeden geliyor. Yani bu topu ayna görüntüsü gibi ters çevirmemiz gerekiyor. Edit>Transform>Flip Horizontal ile bu işlemi yapıyorum. Sonra basketbol topunda kullandığım gölgeyi kopyalayarak tenis topunun altına taşıyorum ve ölçüsünü ayarlıyorum. Tenis topuna da aynı yansıma etkisini vermek için Komut+J ile çoğaltıyorum ve aynı işlemleri uyguluyorum. Nesnelere gerçeğe yakın gölgeler veya yansımalar verebilmek için, çevrendeki eşyaların gölgelerini veya yansımalarını incelemeni tavsiye ederim.

Son olarak fotoğrafa daha doğal bir görünüm kazandırmak için arkada yer alan basketbol topuna Gaussian Blur uyguluyorum ve fotoğrafa derinlik hissi veriyorum.

DERS 11- Pratik Bilgiler ve Photoshop Kısayolları

1- Piksel tabanlı araçlarda (fırça, silgi, klonlama aracı gibi) iki nokta arasında düz bir yol oluşturmak istediğinde shift’e basılı tutup iki noktayı tıklaman yeterli olacaktır.

2- Dodge Tool (Soldurma Aracını) “alt” tuşu ile kullandığında Burn Tool (Yakma Aracı) etkisi verecektir. Aynı şekilde Burn Tool’u da alt tuşuyla kullandığında Dodge Tool etkisi verir.

3- Path oluştururken son noktada ucunu açık bıraksan da seçimi otomatik olarak tamamlar. Aynı zamanda bir path oluştururken diğerine geçebilir ve onu bitirdikten sonra kaldığın yerden devam edebilirsin.

4- Son verdiğin ışık veya renk değerlerinin aynısını tekrar uygulamak için “alt” tuşuna basarak o menüye tekrar girmen yeterli olacaktır.

5- Son yaptığın Transform işlemini ise Komut+Shift+T kısayoluyla yeniden uygulayabilirsin.

6- Move Tool seçiliyken, Alt+Shift tuşlarını ve harfleri kullanarak (Multiply (M), Overlay (O) gibi) blending modlar arasında geçiş yapabilirsin. Bu işlemi fırça veya diğer araçlar seçiliyken yaparsan seçili aracın modlarını değiştirmiş olursun.

7- Belli bir alana Alt+Backspace ile Foreground Color (ön plan rengi), Komut+Backspace ile Background Color (arka plan rengi) verebilirsin.

8- Seçili alanları Select>Save Selection seçeneğiyle Alpha kanalı olarak kaydedebilirsin. Bu kayıtlı seçimi birazdan kullanacağız.

9- Bir aracın Opacity ve Flow değerlerini kolayca değiştirmek için klavyedeki rakamları kullanabilirsin. 1’e bastığında %10, 2’ye bastığında %20 olacaktır. Shift ile kullandığında ise Flow değerini değiştirirsin. Bu işlemi Move Tool seçilliyken yaparsan layer’ın opacity ve fill değerlerini değiştirirsin.

10- Kendine özgü bir fırça oluşturmak istersen önce bir seçili alana ihtiyacın olacak. Biraz önce kaydettiğimiz seçili alanı Select>Load Selection ile geri çağıralım. Ardından Edit>Define Brush Preset ile bu seçili alanı fırçaya dönüştürebilirsin. Brush Tool’u seçip, belirlediğin bir renkle kendi özel fırçanı deneyebilirsin. 

11- Yeni bir pattern (desen) oluşturmak içinse, dikdörtgen bir seçili alan işaretleyip Edit>Define Pattern ile bunu kaydediyorum. Pattern Stamp Tool ile kütüphaneden bu yeni deseni seçtikten sonra çalışmama uygulayabilirim.

12- Kayıtlı bir shape (şekil) oluşturmak için, bir path çiziyoruz. Sonra Edit>Define Custom Shape ile bu şekli kaydediyoruz. Sonra Custom Shape Tool ile kütüphanedeki bu şekli seçip çalışmamda kullanabilirim.

Sonsöz

1997-98 yıllarıydı… Fotoğrafçı olan babam, reklamcı bir arkadaşının ofisinde gördüğü Photoshop programından çok etkilenmiş olacak ki, sürekli bu programdan bahsediyor ve 

Mutlaka öğrenmek lazım oğlum, diyordu. Harika bir program!…

Yıllarca fotoğraf rötuşlarını negatif üzerinden karakalem yoluyla yapan, siyah beyaz fotoğrafların renklendirilmesini boya kalemleriyle yapan, baskı esnasında onlarca numune alarak doğru renkleri bulmaya çalışan bir insanın, bu işlemlerin hepsinin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlayan bir programın varlığını öğrendikten sonra böyle bir heyecan duyması şaşılacak bir durum değildi. Ancak bu durum bana göre o kadar muhteşem bir hadise değildi. Sanki programı öğrenince dünyamız mı değişecekti ve milyonlarca insanın arasında sadece küçücük bir azınlığın sahip olduğu bu bilgiyle muhteşem işlere imza mı atacaktık? Uzunca bir süre, ara ara bahsetmeye devam etti ve sonunda beni etkilemeyi başardı.

1999 yılının ilk aylarıydı. Nasıl öğrenilirdi ki bu program, ne kadar zamanda öğreniliyordu ve öğrenince ne işe yarıyordu? Ayrıca çalıştığım işten nasıl fırsat bulup bu programı öğrenecektim? Birkaç araştırmadan sonra hafta sonları bir kurs olduğunu öğrendim. Kurs ücretinin bütçemizin biraz üstünde olmasına rağmen ve evimize olan uzaklığını da pek dert etmeyerek kursa başlamaya karar verdim.

İş hanı gibi bir apartmanın ikinci veya üçüncü katındaydı. Benim gibi istekli beş altı kişi daha vardı. Yanlış hatırlamıyorsam 3-4 aylık bir kurstu ve hafta sonları dört beş saatten oluşan bir eğitim alıyorduk. Kaplumbağa hızıyla ilerleyen dersleri pür dikkat dinliyor, uygulama saatlerinde talep edilenleri titizlikle yapmaya çalışıyor ve genelde belirlenen süreden erken bitirdiğim için çalışmalara daha farklı şeyler de ekliyordum. Kursta ne kadar fazla öğrenir ve uygularsam o kadar iyiydi çünkü bilgisayarım olmadığı için öğrendiklerimi evde uygulama imkanım yoktu. “Biz dokuz kardeştik, zeytini bile bölüşüp yerdik” edebiyatına bağlamayacağım, merak etme 🙂

O sıralar Paulo Coelho’nun Simyacı romanını okuyordum. Diyordu ki; “Eğer bir amacın varsa evrendeki herşey sana bu amaç için yardımcı olur.” Gerçekten de öyle oluyordu. Photoshop’u çok kolay öğreniyor ve bu programla neler yapılabileceğini daha iyi anlamaya başlıyordum. 

Kurs bittikten hemen sonra, birkaç dergi ve gazete için dizgi işi yapan ufak bir yayınevinde işe başladım. Buradan bir fotoğrafçıya geçtim ve oradan da dönemin “Dijital Fotoğraf Atölyesi” olarak adlandırılan ve İstanbul’da sadece iki tane olan bu atölyelerin birinde işe başladım. Photoshop’u benden daha iyi bilen ancak bilgisini paylaşmayı pek sevmeyen bir iş arkadaşımdan Photoshop’un inceliklerini öğrenmeye çalışıyor, bu sebeple ara sıra yanına oturarak çalışmalarını takip ediyordum. Programı o kadar hızlı kullanıyordu ki ellerini takip etmekte zorlanıyordum. Ama neyi öğrenmek istiyorsam mutlaka yakalıyordum. Yoğun tempoda geçen bu iş tecrübesi ile, Photoshop’un birçok özelliğini keşfediyor ve bunları hem iş arkadaşlarıma hem de yeni gelenlere aktarabiliyordum.

Birkaç yıl sonra kendi dijital atölyemi kurmuş ve Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ilk adımımı atmıştım. Üniversite yıllarında fotoğraf ve tasarım işlerine devam ettim ve mezun olduktan sonra reklam ajanslarında çalışmaya başladım. Çalıştığım reklam ajanslarında her zaman iyi bir “Photoshopçu” olmanın nimetlerinden faydalanmışımdır.

Yani kısacası 1999 yılından beri Photoshop benim hayatımda yer aldı ve hiç uzak kalmadık.

Ha bu arada, o “dijital” yıllarda Photoshop’u babama da öğrettim. O da bana rötuş tekniklerini ve fotoğrafta ışık kullanımının inceliklerini öğretti. Babam bugün hala kendi şirin stüdyosunda aktif bir Photoshop kullanıcısı olarak hizmet veriyor.

Artık bu hikayenin bir parçasısın ve umarım sen de bir gün harika hikayeni yazarsın.

Sevgiyle kal…