Bu eğitim videosunda ne öğreneceksiniz?

Fotoğrafta yer alan bir yazının Photoshop’la çok kısa bir sürede katmanlı hale getirilmesini anlattığım bu videonun, hem grafik tasarımcılara hem de fotoğrafçılara fayda sağlaması dileğiyle.

Video metni:

Fotoğraf ve tipografinin buluştuğu böyle bir görsel nasıl hazırlanır? Hadi başlayalım.


Type Tool’u seçip herhangi bir yeri tıklıyorum ve P yazıyorum. Sonra Control+T ile Transforma girip büyütüyorum. Modeli görebilmek için yazının opacity değerini azaltıyorum ve yerini daha detaylı olarak ayarlıyorum.


Şimdi harfin üstüne çıkacak yerleri seçelim. Kenar geçişlerinin yumuşak olması için “feather” veriyorum, Control+J ile bu alanı çoğaltıyorum ve bu layerı yazının üstüne taşıyorum. Aynı işlemi kol için de uyguluyorum. Ve son olarak ayak için de aynı işlemleri yapıyorum.

Şimdi harfin kenar çizgilerini oluşturacağız. Bunun için harfi Control+J ile çoğaltıyorum. Çoğalttığım layer’ı yazı formundan çıkarıp normal layer haline dönüştürüyorum. Sonra bu layer’a Control ile tıklayarak seçili alan oluşturuyorum. Bu seçili alanı genişletmek için Expand seçeneğini kullanıyorum. 20 px genişlenttik sonra tekrar harf layerına gelip Control+Alt ile tıklıyorum ve bu genişletilmiş seçimden orijinal harf bölümünü çıkarmış oluyorum. Sonra yeni bir layer oluşturup Control+Backspace ile bu alanı beyazla dolduruyorum. Bu yeni layerın sağ tarafını çift tıklayıp Blending Options bölümüne giriyorum. Burada Gradient Overlay’ı işaretliyorum ve hazır renk seçeneklerinden Irıdescent’ı (iridesınt) seçtikten sonra rengimi belirleyip onaylıyorum. Saçın arkasında harfin bazı yerlerinin görünmesi gerekiyor. Bunun için Magic Wand ile seçim yapıyorum, feather veriyorum ve Silgi ile bu alanları hafifçe siliyorum. Genel bir kontrol yapalım, herşey yolunda görünüyor.


Son olarak daha gerçekçi bir görünüm oluşturmak için harfin üzerine düşen gölgeler yapalım. Bunu yapmak için harf layerının üstünde boş bir layer daha oluşturuyorum. Fırçayı seçiyorum ve siyah renkle gölge olacağını düşündüğüm yerleri boyamaya başlıyorum. Bu boyama işleminin sadece harfin üzerinde etkin olması için, Control ile harf layerına tıklıyorum, oluşan seçili alanı Inverse ile tersine çeviriyorum ve backspace ile gölge layerını siliyorum. Opacity değerini de ayarladıktan sonra çalışmamı sonlandırıyorum.

Bir sonraki eğitimde görüşmek üzere.